Ogólnopolskie Biennale Sztuki - 45 Salon Zimowy27.09.2018 08:42

Organizatorzy:

Stowarzyszenie Artystów Plastyków i Miłośników Sztuki pARTja w Radomiu

Współorganizatorzy:

Wydział Sztuki Uniwersytetu Technologiczno – Humanistycznego im. Kazimierza Pułaskiego w Radomiu

Radomski Klub Środowisk Twórczych i Galeria „Łaźnia”

Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej „Elektrownia”

Okręg Radomski ZPAP

Kurator wystawy:

Andrzej Markiewicz

Patronat medialny:

Gazeta Wyborcza, TV  Dami

Cel wystawy:

Stowarzyszenie Artystów Plastyków i Miłośników Sztuki „pARTja” zaprasza do udziału w Ogólnopolskiej Wystawie Sztuki - 45 Salon Zimowy -  która odbędzie się w Radomiu. Pragniemy przypomnieć, iż wystawa ta jest najstarszą wystawą w Polsce - pierwsza miała miejsce w maju 1945 r. Zaledwie niecałe pół roku po odzyskaniu niepodległości organizowali ją ludzie Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych, pełni nadziei, że kultura i sztuka, która przetrwała czas okupacji, będzie służyła społeczeństwu. Kolejne wystawy, a było ich 41, miały różny wymiar i charakter, ale zawsze służyły promocji polskiej sztuki. W wystawach tych uczestniczyli najwybitniejsi twórcy polscy, tacy jak Magdalena Abakanowicz, Eugeniusz Eibisch, Tadeusz Kantor, Tadeusz Brzozowski, Stanisław Fijałkowski, Józef Gielniak, Czesław Rzepiński, Stefan Gierowski, Alfons Karny, Jan Lebenstein, Zbigniew Lutomski, Tymon Niesiołowski, Teresa Pągowska, Adam Myjak.

Organizatorzy Salonu pomni chlubnych tradycji związanych z tą wystawą, zwracają się do szerokiego kręgu Twórców o nadesłanie na nową edycję Ogólnopolskiej Wystawy Sztuki - 45 Salon Zimowy swoich najwartościowszych dzieł, które pozwolą na określenie współczesnych nurtów w polskich działaniach artystycznych w zakresie sztuk plastycznych z dyscypliny: malarstwo, rysunek, grafika i rzeźba.

Czas i miejsce wystawy:

Salon Zimowy zostanie otwarty (druga niedziela grudnia 2018 r. o godz. 12.00) w salach Mazowieckiego Centrum Sztuki Współczesnej „Elektrownia” w Radomiu.

Terminy/adresy:

Prace na Salon należy nadsyłać w terminie od 20.09 2018 r. do 11.11 2018 r. Liczy się data stempla, na adres: Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej „Elektrownia”, 26 – 600 Radom, ul. Mikołaja Kopernika 1

W ciągu 10 dni od końcowego terminu przyjmowania prac zbierze się jury powołane przez organizatorów, które dokona kwalifikacji prac na wystawę oraz przyzna nagrody. Prace nagrodzone nagrodami fundowanymi przechodzą na własność fundatora. Prace zostaną odesłane do Autorów w ciągu 3 miesięcy od zakończenia wystawy.

Jury:

W skład jury wejdą: artyści plastycy, krytycy sztuki, przedstawiciele organizatora.

Nagrody:

Jury przyzna następujące nagrody:

- Grand Prix –Nagrodę Prezydenta Miasta Radomia – 6500 zł,

- Nagrodę fundowaną przez Prezesa Firmy Konrem-Met – 5000 zł,

- Nagrodę fundowaną przez Prezesa Firmy Intersol w Radomiu – 5000 zł,

- Nagrodę fundowaną przez Prezesa Firmy Masarskiej Krawczyk – 3000 zł,

- oraz trzy wyróżnienia  po 1500 zł.

Wszystkie pytania dotyczące Salonu Zimowego można kierować do kuratora:

Andrzej Markiewicz, Wydział Sztuki UTH – Radom tel. +48 48 361 78 54 lub 75;

600 939 758;  e-mail: amarkiewicz@autograf.pl